0(44) 593 96 71

Уславлений майстер чайної церемонії Сен-но Рікю народився у 1522 році, дата його народження припадає на середину епохи «Держав, що воюють» (1467—1568). У дитинстві Рікю носив ім’я Танака Йосіро, згодом його батько узяв прізвище Сен для всього свого роду. Родина належала до купецької гільдії з оптових продаж у місті Сакай, дуже багатому місті-порту на південь від сучасної Осаки. Сакай мав статус вільного міста і був розвиненим культурним центром, де процвітало мистецтво чаю.

Про ранні етапи життя Рікю відомо небагато. Вважається, що його наставником дзен був учитель із храму Нансюдзи – Дайрін Сото, від якого він отримав ім’я майстра дзен Соекі. Під цим ім’ям він і був відомий своїм сучасникам. Його першим вчителем Шляху Чаю був самітник Кітамукі Дотин, котрий навчав його традиційному формальному стилю, якого додержувались у палаці сьогуна Асікага. Коли Сен-но Рікю було 19, він почав вивчати простий «грубий» стиль Чаю – «соан» під керівництвом Такено Дзьоо, який на той час був одним із основних творців нового стилю. У чайній церемонії нового стилю майстер чаю користувався простим японським (а не багатим китайським) посудом, сама церемонія проводилась у маленькому, без пишнот, чайному будиночку.

З ранніх років присвятивши себе мистецтву Чаю, Рікю стає одним із головних експертів «Тя-но-ю» (чайної церемонії) у регіоні Сакай, а згодом і відповідальною особою за розвиток чайних відносин. Коли Рікю виповнюється 50 років, він отримує запрошення на службу до військового правителя Ода Нобунага. Після хвороби Нобунага у 1582 році, майстер продовжує службу у його наступника Тоетомі Хідеєсі і стає його довіреною особою. У 1582 році він асистував Хідеєсі у чайній церемонії, організованої для імператора Огіматі з нагоди обрання Хідеєсі до ради регентів. На честь цієї події майстру було присвоєно буддійське ім’я та титул Рікю Кодзі.

Протягом своєї служби у Нобунага та Хідеєсі Рікю розвинув стиль простоти («вабі соан»), довівши його до апогею, та перетворив чайну практику на філософію життя. Це знання лежить в основі сучасного мистецтва «Тя до» - Шляху Чаю. Вплив Рікю на сучасне йому політичне і культурне життя позначався на його відносинах з Хідеєсі, котрі набували все більш напруженого характеру. В результаті Хідеєсі наказав Рікю здійснити ритуальне самогубство. Рікю виконав наказ на 28 день 2 місяця 1591 року. Його родина була вислана із Сакаю. Згодом його нащадкам було дозволено повернутися у Сакай, очолити школу Чаю, повернуто будинок і частину майна. Нащадки Рікю очолюють основні чайні школи Японії, центр яких знаходиться в Кіото.

Існує чотири основних правила чайної церемонії за Рікю: Гармонія, Пошана, Чистота і Спокій.

Гармонія. Це сама атмосфера чайної церемонії. Коли ви підходите до чайного будиночка, ви бачите каміння, поросле мохом, водойму, вільну природу. Чайний будиночок – природне продовження саду. У кімнаті майже темрява, жодного зайвого предмету, жодного зайвого кольору. Час немов зупинився. Відмінності між людьми перестають відчуватись, усі присутні стають певним цілим.

Пошана. Учасник чаювання повинен ставитись з пошаною до людей, свого настрою, церемонії та предметів, що його оточують.

Чистота. Приймати участь у чайній церемонії можна тільки з чистим серцем і думками, без будь-яких намірів.

Спокій. Неодмінною умовою участі у чайній церемонії є духовний спокій як господаря, так і гостей. З повним спокоєм, тобто без хвилювання чи роздратування, учасники чаювання мають ставитись до церемонії, посуду тощо. Можна сказати, що перших трьох принципів учасники чаювання дотримуються, щоб досягти «стану спокою».

Похожие статьи


Новорічні знижки!

— Що тобі подарувати на Новий рік? — Не знаю, що-небудь простеньке. А ти що…

07.12.2018

Чорна п’ятниця!

З 19 по 23 листопада 2018 року купуйте будь-які товари в нашому інтернет-магазині на суму…

19.11.2018

Абсолютний "Фаворит Успіху" - 2017

Шановні пані та панове, Ми раді повідомити Вам, що як і у 2016 році, ТМ…

25.06.2018

Коментарі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *